en / cz

Šatov

Alej svobody'20

700 metrů dlouhá převážně lipová alej vyrostla v Šatově dne 14. listopadu k 31. výročí obnovení československé demokracie. Alej vysadili odborníci z MENDELU a specializovaných firem ve spolupráci s Nadací Partnerství a městysem Šatov a partnery. Patronkou aleje se stala herečka Bára Jánová, jedna z hlavních postav seriálu Slunečná.

Výsadba navázala na již vysazenou Alej stého výročí republiky a také na bývalé československé opevnění a železnou oponu v Šatově. Nové stromořadí tak symbolicky spojilo přeshraničními sousedy Šatov a Unterretzbach. Cesta částečně kopíruje i kus mezinárodní cyklostezky Železné opony: Eurovelo 13.

Šatovští plánují, že se místo do budoucna stane dějištěm přeshraničního setkávání a vinařských akcí. Na konci aleje chtějí v budoucnu vystavět Rozhlednu svobody.

Akci uspořádal městys ve spolupráci s Nadací Partnerství. Putovní výsadba navázala na předloňskou výsadbu Aleje svobody pod Řípem ke sto letům Československa a sametovou Alej svobody ve Vestci k loňským kulatinám sametové revoluce.

Videa z akce: