en / cz

Alej sira Nicholase Wintona

Cílem akce spoluorganizované Nadací Partnerství je připomenout si a společně uctít památku sira Nicholase Wintona a dětí, které se mu v roce 1939 podařilo zachránit před transportem do koncentračních táborů.

O Aleji sira Nicholase Wintona

Alej sira Nicholase Wintona na památku Nickyho a jeho 669 dětí

Novou alej o 91 listnatých stromech společně vysadíme 28. října v Račiněvsi na Roudnicku na památku sira Nicholase Wintona a dětí, které se mu v roce 1939 podařilo zachránit před transportem do koncentračních táborů. Wintonovýn dětem je dnes přes 80 let.

V době, kdy naši zemi sužoval nacistický režim, sháněl pan Winton pro české a slovenské děti náhradní rodiny ve Spojeném království a organizoval pro ně transporty. O své záchranné misi nikdy nemluvil, vše vyšlo najevo až v roce 1988, kdy jeho manželka náhodou našla kufr s fotkami zachráněných dětí a plánů transportů

Výsadba proběhne podél staré polní cesty, kde obec následně plánuje vybudovat relaxační zónu pro odpočinek v přírodě. Přínosem půlkilometrové aleje bude také zadržování vody v krajině a ochrana půdy před erozí. Jeden strom (Morus nigra Winton), vypěstovaný z roubů moruše, kterou Sir Winton v roce 2014 věnoval Botanické zahradě v Praze Troji, bude symbolicky vysazen na začátku aleje.

Patronem Aleje se stal brněnský rodák, světoznámý česko-americký výtvarník a spisovatel Petr Sís, který loni u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu vydal knihu s názvem Nicky a Věra. Celobarevné kreslené vydání vypráví o zachránci stovek českých dětí a je určeno dětem i rodičům.

Akci pořádá obec Račiněves ve spolupráci s Nadací Partnerství a Rotary Club Prague International. Výsadby se zúčastní syn sira Nicholase Wintona, Nick a možná také některé z přeživších dětí. České dráhy při této příležitosti vypraví z Prahy do Roudnice pro sázející 3 speciální vagony. 

Akce se koná pod záštitou předsedy vlády České republiky.


Harmonogram:
8:46 odjezd vlaku z Prahy (Zdarma pro registrované, kteří závazně potvrdili, že by využili vlak a navazují kyvadlovou dopravu.) 
9:43 příjezd vlaku do Roudnice nad Labem
10:00, 10:30 odjezd autobusů z nádraží Roudnice do Račiněvsi
10:00 11:00 registrace, přidělení stromů sázejícím
11:00 11:20 slavnostní zahájení na začátku aleje
11:20 11:40 instruktáž správné výsadby
11:40 14:00 výsadba aleje
14:00 slavnostní ukončení na začátku aleje
15:00, 15:30 odjezd autobusů z Račiněvsi směr nádraží Roudnice
16:14 odjezd vlaku z Roudnice na Labem do Prahy

Doprovodný program
S Nickem Wintonem o uprchlictví v 21. století
Kde: Ústřední knihovna - VELKÝ SÁL
Kdy: 27. října 2022, od 15 hodin
Více o přednášce.

Bližší informace poskytne a dotazy zodpoví
Andrea Ondrůjová
e-mail: andrea.ondrujova@nadacepartnerstvi.cz
mob.: +420 733 114 192

Kdy:

28. 10. 2022

Typ výsadby:

alej

Organizátor:

Obec Račiněves a Nadace Partnerství a Rotary Club Prague International

Očekávaná účast:

500 dobrovolníků

Registrujte se na výsadbu

Zapojte se jako dobrovolník a uctěte s námi památku Sira Nicholase Wintona! Jak taková výsadba probíhá se můžete podívat na videu z loňské výsadby Aleje svobody v Příbrami.

Registrace na akci

Podpořte výsadbu

Přispějte libovolnou částkou na organizační zajištění výsadby, nebo si kupte jeden strom za 5 000 Kč. Pokud kolem sebe máte nadšence do sázení, můžete si na aleji uspořádat smysluplný teambuilding.

Vyberte částku daru

Naše vyprahlá krajina potřebuje stromy. Zadržují vodu, stíní, polykají prach a hluk a poskytují úkryt živočichům. Díky vašemu daru 5 000 korun zasadíme do naší krajiny jeden strom!

Vaše osobní údaje

 

Způsob platby

5000 Kč – strom v Aleji sira Nicholase Wintona

Naše vyprahlá krajina potřebuje stromy. Zadržují vodu, stíní, polykají prach a hluk a poskytují úkryt živočichům. Díky vašemu daru 5 000 korun zasadíme do naší krajiny jeden strom!

stát se partnerem
Veganské a bez lepku🍪! Naše cookies vám neškodí.
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.
Nastavení