Checkuj stromy, pečuj o ně a sbírej je do svého herbáře. Díky chytré aplikaci Tree Check pomůžeš zchladit naše města. Zároveň se dozvíš něco o přírodě a dobře se při tom pobavíš.
Aby naše krajina nepřipomínala zemědělskou polopoušť, ze které zmizela všechna voda, jsou zejména v suchých místech nepostradatelné právě větrolamy. Ty se u nás hojně vysazovali v padesátých letech, ale neposkytovala se jim potřebná péče. Od devadesátých let je většina z nich v péči jednotlivých vlastníků pozemků. Ti se jim mnohdy dostatečně nevěnují. Nynější větrolamy jsou tak přestárlé a stromy, které odumřou, nikdo nedoplní. V rámci pozemkových úprav se ale projevuje trend o ně pečovat jako o důležitý prvek ekologické stability (tak zvaný ÚSES). Tedy tak, aby větrolamy plnily svou funkci vyrovnávačů ekosystémů a působily proti erozi. A hlavně, aby se o ně lidé řádně starali. V krajině je jich celá síť, a nelze je proto zasadit kdekoliv. Umisťují se tak, aby vítr zpomalily právě z té strany, odkud nejvíce fouká. Celá síť větrolamů pak větru zabrání páchat škody.
Větrolam aneb lamač větru. To není nic jiného než skupina stromů a keřů vysazená v jedné nebo klidně více řadách. Díky tomu tvoří přirozenou ochranu polí před větrnou erozí. Umožňuje zvěři, drobným živočichům i hmyzu volný a bezpečný pohyb po krajině.
stáhnout manuál
Především v suchých oblastech chrání před větrnou erozí.
Ochlazují a zvlhčují vzduch.
Zabraňují vysušování půdy a vegetace.
Pomáhají tvorbě rosy, zachycují sníh.
Pomáhají ke zvyšování zemědělských výnosů, protože chrání úrodu před větrem.
Zabraňují i odvátí půdy, když na ní zemědělci zrovna nic nepěstují.