Výsadbou vše teprve začíná. O stromy je potřeba řádně pečovat.
Jsou svědky naší historie, dávají krajině nezaměnitelnou tvář a navíc mají řadu nevyčíslitelných přínosů. Stromy poskytují stín, domov pro všemožné organismy, ochlazují okolí, pomáhají zadržovat vodu v krajině nebo chránit půdu před erozí. Abychom mohli dary stromů přijímat, musíme o ně pečovat. Péče o nově vysazené i vzrostlé stromy je stejně důležitá jako jejich výsadba. I proto je součástí iniciativy Sázíme budoucnost tradiční anketa Strom roku, která představuje příběhy stromových velikánů a pomáhá v péči o ně.
Stromy mají i finanční hodnotu. Dokázali byste odhadnout, jakou cenu má vzrostlý strom? U dospělých stromů se finanční hodnota pohybuje i v řádu 100 tisíců korun. Chtěli byste si to vypočítat přesně pro konkrétní strom? Můžete zde.
O jakýchkoliv úpravách by měl vždy vědět vlastník stromu. Větší zásahy by měly být provedeny odborníkem nebo pod jeho dozorem!
Stromu trvá desítky let dosáhnout dospělosti. Jeho přínosy přitom pocítíme už po pár letech. Proto by jejich kácení mělo být vždy až tou poslední možností! Především je potřeba o stromy pečovat. Clonění stromu ve výhledu, spadané listí nebo plody nejsou důvodem ke kácení. Stejně tak se i nové stavby mohou přizpůsobit vzrostlým stromům, které se jim odvděčí stínem a chládkem. Ruku na srdce, opravdu je kácení nezbytné?
Nezalévat vodou pod tlakem, ale ideálně odstátou dešťovou vodou z konve (nebo hadice s růžicí), ne přímo ke kmeni, ale po obvodu koruny. Proč?
Aby nedocházelo k vymývání drobných složek půdy a obnažení kořínků při povrchu. Pokud drobné kořeny zaschnou, odumírají a dále neplní svou funkci, čímž strom přichází o svou pracně vybudovanou možnost příjmu živin a vody.
Neodplevelovat výsadbovou mísu chemicky, ale výhradně mechanicky. Proč?
Kořeny jsou důležitou součástí dřevin. Zajišťují jim přísun vláhy, organických látek i stabilitu. Při použití chemie by mohlo dojít k poničení kořenového systému stromu, což by mohlo mít fatální důsledky pro celý strom. Plevele se zbavujeme, aby vláhově nekonkuroval kořenům stromu. Jeho odstraňování má smysl minimálně po dobu tří let, poté už by strom měl mít dostatečně vyvinutý kořenový systém a poradí si sám.
Vpichy, narušení kůry, poškození při sekání křoviňákem. Proč?
Kmen stromu má řadu funkcí. Slouží jako opora, zásobárna živin a pomocí svých cév transportuje živiny z kořenového systému až do jednotlivých listů. Proto je velmi důležité zejména v prvních letech po výsadbě ochraňovat kmínek před vnějšími vlivy. Ten bývá často narušen právě při odplevelování výsadbové jámy, nebo sekání trávníků strunovou sekačkou, která se okolo kmene obtočí a kůru naruší. Pokud strom včas ránu nezacelí, mohou se do ní dostat houbová onemocnění, což může narušit další vývoj stromu.
Spadané listí není odpad, není potřeba jej na podzim odstraňovat. Proč?
Stromy v zimě spí a šetří vodou. Zmrzlou ji nedokáží využít, a tak listí shazují. Takto se zbavují také škodlivin, které za celý rok nachytaly. Pokud nemáte rádi podzimní hrabání, potěšíme vás. Opadané listí na podzim ničemu nevadí, chrání strom před promrzáním půdy a ještě slouží jako úkryt drobným živočichům. Listí ale doporučujeme shrabat na jaře, aby se zabránilo plísňovým onemocněním.
Hledejte spolu s námi ten nejlepší nápad, jak připravit naše města, domy i krajinu na změny klimatu!
Mezinárodní projekt LIFE Tree Check se zaměřuje na řešení problému přehřívání měst. Tak, aby město nepálilo.
Anketami Strom roku a Evropský strom roku podporujeme aktivní lidi v péči o stromy ve svém okolí.