en / cz

Extenzivní ovocný sad

ČSOP STUDÉNKA

 

Několik let jsme chodili kolem nevyužívaného pozemku pod kopcem Hubleska u Bílovce, až nás napadlo, že bychom mohli plochu využít jako extenzivní ovocný sad s protierozním opatřením.

Umístění bylo výborné, daleko od města a zároveň dostupné pro veřejnost a pro nás kvůli následné údržbě. Přípravy projektu začaly už na jaře 2019, kdy jsme se domluvili s městem Bílovec na výpůjčce pozemku a přidali jsme k projektu i sousední parcelu soukromého vlastníka, celkem jsme tak získali pro výsadbu téměř 1 ha.  Finanční prostředky ve výši 80 % jsme získali z OPŽP a 20 % dal náš spolek z vlastního. 

Samotná výsadba 77 stromů a 7 keřů starých ovocných odrůd jako jsou jabloně, hrušně, oskeruše, moruše a dalších, proběhla na podzim 2020. Do výsadby se mimo jiné zapojili i dobrovolníci. 

Sad bychom v budoucnu rádi využívali i pro pastvu ovcí a také jako místo k setkávání a vzdělávání veřejnosti. Sad zároveň zvýší biodiverzitu v dané lokalitě a doufáme, že se v něm i jednou usídlí brouk páchník. Nejen tímto projektem se snažíme inspirovat i ostatní k podobným počinům. 

Sad je jednou z mnoha výsadeb, kterou náš spolek realizuje. Výsadbami se zabýváme už 40 let a jen během tohoto podzimu bylo pod naší taktovkou vysazeno více jak 4 000 stromů do krajiny na nelesní půdě.

Autor článku: Petr Libosvár, hospodář ČSOP Studénka


ČSOP STUDÉNKA

Cílem spolku ČSOP STUDÉNKA je ochrana přírody, krajiny a životního prostředí, ekologická výchova, péče o chráněná území nebo aktivní účast ve správních řízeních.

Vřeskovice
#sazibudoucnost
Vřeskovice
Ulice ve Vřeskovicích zdobí od loňského podzimu devětatřicet nových stromů.
číst příběh 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.