en / cz

Cesta korunami stromů

Chotiměř #sazibudoucnost

Když děti sází budoucnost

V Chotiměři se úspěšně daří nejen sázet stromy, ale především do jejich péče zapojovat i veřejnost. A to včetně těch nejmenších.

Cestu korunami stromů pomohly vysadit děti z chotiměřské mateřské školky. A jelikož počet stromů přesně odpovídal počtu dětí, každé dítko si adoptovalo a pojmenovalo svůj vlastní strom.

„Budou mít hezkou památku na předškolní léta, ale současně také vlastní projekt a lépe budou chápat důležitost péče o přírodu a krajinu kolem sebe. Vlastně se z toho stal takový malý vzdělávací projekt. Děti si na stromy daly cedulky, chodí se na ně dívat, zalévat je, jsou na ně pyšní. A jejich rodiny samozřejmě také,“ popsal myšlenku akce starosta Chotiměře Jakub Wajshajtl.

Jak výsadbu ovlivnila pandemie

Do sázení stromořadí zasáhla i pandemie koronaviru. Místo setkání obyvatel a doprovodné slavnosti museli výsadbu omezit personálně a děti si ke stromům chodily individuálně. Starosta však věří, že na radosti z akce to lidem výrazně neubralo.

Samotný nápad na výsadbu vznikl při plánování činnosti obce v oblasti životního prostředí. Jednou z priorit nového zastupitelstva byla správná péče o krajinu a s tím související a vracení původních dřevin do lokality v srdci Českého středohoří.

„Současně jsme si uvědomovali, jak důležitá je výsadba stromů pro udržení stále se tenčících zásob vody v krajině. A v neposlední řadě jsme chtěli zapojit do takového projektu i veřejnost. Protože pokud se sami zapojí, uvědomí si lidé ještě více hodnoty, které společně stavíme,“ vysvětlil starosta Jakub Wajshajtl.

Z navržených lokalit pak vybrali jednu, která přesně zapadala do dotačního programu SFŽP. Tak se zrodila myšlenka na osazení cesty od požární nádrže podél potoka k obecnímu hřišti. Vzniklo místo procházek, výletů dětí ze školky a taky prostor, kde stromy v budoucnu z části ochrání před slunečním žárem plochu vodní hladiny nádrže.
 

Chotiměř
#sazibudoucnost

Obec Chotiměř se nachází v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji. Žije v ní 290 obyvatel.


Kentico software
Kentico sází pro lepší klima i vlastní růst
Jejich systém pro tvorbu a správu online obsahu využívají světoznámé značky a podnikatelé na celém světě. Sídlí v Brně, ale jejich pobočky najdete v USA, Velké Británii i jinde po světě. Za těch 15 let, co fungují, už dobře vědí, že i z toho, co začalo jako chyba, vyroste vždy něco dobrého. Třeba strom! Vítejte v Kentico – firmě, která #sazibudoucnost.
číst příběh 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.