en / cz

Obnova ovocného stromořadí

Ondřej Valigura #sazibudoucnost

Branky na Šefranici

Co stačí k tomu, aby krajina znovu ožila? Jen parta přátel, pár rýčů a dobrá nálada.

S obnovou ovocného stromořadí na Šefranici nemusela pomáhat obec ani davy lidí. Stačilo, aby se sešla rodina, kamarádi a hezká myšlenka. „Chtěli jsme navázat na práci naší babičky, která se svými rodiči v 50. letech minulého století stromy na Šefranici sázela,“ vysvětlil záměr Ondřej Valigura, který nové stromy pomáhal vysadit.

Na zatravněné mezi se dosud nacházel hustý porost náletových dřevin, který staré švestky v posledních několika letech pohltil. Nálety i neperspektivní stromy ale Ondřej s rodinou postupně odstranili a stromy s biotopový potenciálem zanechali na místě. Do vzniklého prostoru pak v pravidelných rozestupech vysázeli stromy nové.

Co se sázelo

A nejde jen tak o stromy ledajaké. „Řešení vycházelo z původní historické struktury, na kterou jsme zde navázali. Druhové složení vychází z výběru starých regionálních odrůd ovocných stromů, například jadernička moravská,“ popsal Ondřej. 

Na Šefranici vysadili kromě jabloní i švestky, hrušně a ořešáky. Vše s důrazem na výběr starých místních odrůd, které se v současné době začínají z krajiny vytrácet.

Ondřej Valigura
#sazibudoucnost


Skuteč
Ovocná alej k místní části Zbožnov
Tam, kde dříve stály třešně, lemují dnes cestu stromy ovocné.
číst příběh 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.