Ovocná alej Tasov

Obec Tasov

 

Ke krajině Bílých Karpat patří neodmyslitelně staré sady a solitéry ovocných stromů.

Postupně se však tyto dřeviny vytrácejí z mezí a luk. Vypadalo to, že i bývalá alej "Třešňovka" u obce Tasov zůstane už jen ve vzpomínkách pamětníků. Místní starosta se ale rozhodl, že třešňovou alej oživí. A povedlo se!

„Hlavní myšlenkou bylo na místě vysadit původní odrůdy ovocných stromů a vytvořit tak přirozené místo, které bude sloužit k procházkám našich občanů, zmírní větrnou erozi a současně bude možné si i nějaké ovoce ze stromu ochutnat,“ zmiňuje starosta Vlastimil Falešník hlavní impulz, který ho vedl k nápadu založit alej na místě staré "Třešňovky".

Záležitost to ale nebyla jednoduchá. Nutností bylo vypovědět nájemní smlouvu na uvedený pozemek, zpracovat projekt a získat vyjádření dotčených orgánů. Administrativní záležitosti se ale podařilo vyřešit. Od března 2017 zdobí okolí obce 80 ořešáků, třešní, hrušní a jeřábů.

Ovocná alej byla vysázena na obecním pozemku, který dělí dva velké lány ve správě zemědělského družstva. Stromořadí tak přispívá k ochraně proti erozi. S péčí o stromy pomáhá myslivecký spolek, který provádí údržbu. Výsadbu ovocných stromů uvítaly i děti z místní mateřské školky. Chodí do ní na vycházky a těší se na léto, až si budou moci natrhat čerstvé ovoce.

Autor  článku: Anežka Slavotínková 


Obec Tasov

Starosta obce Tasov se rozhodl oživit bývalou alej. A povedlo se!


Vladimír Kořen
Výsadby v Říčanech
400 stromů a téměř 13 500 keřů v roce 2019 přibylo do krajiny v okolí Říčan u Prahy.
číst příběh 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.