en / cz

App

Ovocná alej v Nerestcích

Nerestce #sazibudoucnost

 

Se sázením stromů mají v Nerestcích zkušenosti, během několika posledních let už jich stihli vysázet pěknou řádku.

Důvodem je i sucho, které lokalitu v současnosti sužuje. S nedostatkem vody ve studních v letních měsících mají pomoct bojovat právě i stromy.

Současná alej vznikla ale také z jiného důvodu – jako přírodní protihluková ochrana proti dálnici D4, která se nedaleko zbuduje. „Alej, která vznikla, byla naplánována již od pozemkových úprav. Protože jsme od prvopočátku informovali občany o tom, že zde vznikne nová alej, sami občané přišli s návrhem ovocných stromů,“ popisuje starosta obce Vladimír Macoun.

Podél silnice už roste alej lip, kterou obec vysázela ze semenáčků. Dnes jsou to již pěkné stromy. Nyní k nim na protější stranu komunikace přibylo třiatřicet slivoní, jabloní, třešní a hrušní. 

Se sázením aleje pomohli místní dobrovolníci z řad občanů obce. Postupně přišlo asi dvacet lidí, kvůli hygienickým opatřením spojených s pandemií COVID 19 však museli vytvořit pořadník, který určoval, kdo a kdy může na výsadbu dorazit. Čerstvě zasázené stromky pak z cisterny zalili místní hasiči.

„Největší radost měly děti, jelikož jim nikdo nehuboval, že jsou jako čuňata. Obec pro každého připravila svačinu a pití, a tak ani hlad neměli. Pomocí dobrovolných hasičů, kteří jsou u nás aktivní, jsme vše i s osazením kůlů, připevněním a ochranou proti okusu zvládli udělat v jeden den,“ uzavírá úspěšnou akci starosta obce Vladimír Macoun.

 

Nerestce
#sazibudoucnost

Nerestce jsou obec v jižních Čechách v okrese Písek. Obec se skládá z částí Dolní Nerestce a Horní Nerestce, ve kterých žije celkem 106 obyvatel.


Skuteč
Ovocná alej k místní části Zbožnov
Tam, kde dříve stály třešně, lemují dnes cestu stromy ovocné.
číst příběh 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.