en / cz

App

Pavlovice u Kojetína

Pavlovice u Kojetína #sazibudoucnost

 

O tom, že svépomocí se může zazelenat i malá vesnice, ví své v Pavlovicích u Kojetína.

V listopadu se jim povedlo vysázet 42 mladých listnáčů na šesti místech obce. Své síly spojili obyvatelé i zastupitelé a vytvořili zelené oázy, ze kterých budou všichni do budoucna radost i prospěch. „Jsme malá vesnice a čas od času je třeba požádat občany, aby si vyhrnuli rukávy a zúčastnili se brigády. Většinou se na těchto jednorázových akcích najde dostatek ochotných dobrovolníků s šikovnýma rukama a vlastním nářadím,“ popisuje Markéta Novotná, která se podílela na zajištění dotace.

Plány na doplnění zeleně v obci měli zastupitelé delší dobu. Vzhledem k malému rozpočtu obce však musí využívat možností dotací. Když se objevila výzva se stoprocentní úhradou materiálu, nebylo nad čím váhat.

20201114_093333.jpg

Akce 3+1

„Při přípravě na výsadbu, během samotného sázení, i teď zpětně myslím na to, že se vlastně uskutečnila taková Akce 3+1.  Na podzim jsme totiž nahradili některé staré stromy ve špatném stavu mladými, zkrášlili obec a také přispěli k obohacení krajiny o tolik potřebnou zeleň. K tomu jsme ještě pracovali s ostatními obyvateli Pavlovic na společném díle a stmelili vzájemné vztahy mezi sebou,“ hodnotí akci Václav Procházka, který stromy pomáhal sázet.

Výsadbu zasáhla i hygienická opatření spojená s pandemií koronaviru. Do akce se zapojilo přes dvacet dobrovolníků, kteří se museli rozdělit do dvojic či trojic podle rodin a sázet stromy v těchto malých skupinkách.

Se samotným výběrem stromů pomohla zahradnice Jitka Strouhalová, která už s obcí dříve spolupracovala. „Vybrali jsme lokality a paní Strouhalová doporučila vhodné stromy s ohledem na okolí a stávající výsadbu. Co se týče administrativy, tak musím velice ocenit projektovou manažerku ze SFŽP, která byla velmi ochotná a moc nám pomohla,“ dodává Markéta Novotná.

Pavlovice u Kojetína
#sazibudoucnost

Pavlovice u Kojetína jsou obec nacházející se v okrese Prostějov v Olomouckém kraji. Žije zde 260 obyvatel.

Evropský strom roku
2020
Chudobínská borovice z břehu Vírské přehrady
Tři sta padesát let stará borovice, která nese jméno po zatopené obci Chudobín, se stala prvním stromem z České republiky, který vyhrál anketu Evropský strom roku. Borovice je nejen významným orientačním bodem, ale i působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu a působení člověka.
číst příběh 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.