Pecky z Moravy

Oživení ovocných sadů a listnatých hájů

 

Cílem neformálního sdružení Pecky z Moravy je sázet pecky ovocných stromů a vrátit tak původní stromy do krajiny. Zároveň tak chtějí přispět v boji proti suchu.

Účelem je také motivovat lidi k tomu, aby sami začali pěstovat stromy z pecek. "Chtěli bychom také lidem ukázat, že ve skutečnosti je možné zasadit strom jednoduše ze semene." Mnoho lidí si toto neuvědomuje, a proto chceme tyto mylné představy překonat. “ říká Tereza Kutínová, zakladatelka sdružení Pecky z Moravy.

Povědomí o iniciativě se rychle rozšířilo a mnoho lidí začalo se zájmem nabízet své nevyužité pozemky a zahrady. Nyní se o výsadbu starají hned na několika místech - v Mariánském údolí, v Líšni, v Modřicích, v Ivanovicích, v Olešnici, v Habrovanech a další nabídky od vlastníků přibývají.

Spolek má v úmyslu rozdávat zdarma dvouleté semenáčky pro výsadbu do krajiny. Zároveň zkouší vlastní „pokusné“ výsadby na domluvených pozemcích. Při tom se setkává s řadou komplikací. “Není to jen tak… Nemůžete vysadit strom někde, kde se vám zdá, že by se mu dobře dařilo. Vždy je potřeba souhlas majitele pozemku. Ve městech je třeba zohledňovat všudypřítomné sítě, které vedou pod zemí. Chceme, aby se v krajině začalo objevovat více a více stromů, ale musíme brát v úvahu, že jsme právní stát. Chceme dělat dobrou věc, ne se dostat do konfliktu s vlastníky pozemků.“, říká Andrea, dobrovolnice sdružení Pecky z Moravy.

Do iniciativy se může zapojit kdokoliv a hned několika způsoby. Zájemci mohou donést pecky do sběrných míst, která jsou momentálně v Brně Líšni a v Mahenově památníku v Brně. Plánuje se jejich další rozšiřování (např. do Vyškova). Ten, kdo nemá žádné pecky, se může zapojit tak, že se stane dobrovolníkem při výsevech a péči o semenáčky. Veřejnost se může do projektu zapojit i tím, že na svém pozemku či zahrádce vysadí lokální stromy.

Sdružení Pecky z Moravy zapojuje veřejnost prostřednictvím Facebooku, kde pořádají veřejné akce nebo poskytují užitečné informace pro výsadbu z pecek.

Oživení ovocných sadů
a listnatých hájů

Peckou proti suchu. Sdružení Pecky z Moravy chce zmírnit dopady sucha, a to díky výsadbě stromů.

Marvánek/Ruml
Spolek Krásné Kobylisy
Kaštan Kurta Taussiga na sídlišti v Ďáblicích
Svůj strom má také jedno z Wintonových dětí a pilot RAF. Tím ale příběh teprve začíná.
číst příběh 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.