Sad Turgeněvova

Městská část Brno-Černovice

 

Nad panelovým sídlištěm ohraničeným rušnou silnicí a železniční tratí vyroste ovocný sad vybízející k procházkám i odpočinku.

Na černovickém sídlišti Turgeněvova před pár lety vyrostla vysoká budova, kterou postavil soukromý investor. Namísto toho, aby pro nové obyvatele přibyl i prostor pro trávení volného času, vzal s ní za své poslední kousek přírody, který místní využívali pro venčení psů i vycházky.
 
Nahradit chybějící zeleň vypadalo na první pohled jednoduše. Nad sídlištěm je přeci veliké pole, tak na něm uděláme park! Jenže vytvořit park na orné půdě tak docela nelze. Nakonec tedy vznikla myšlenka městského ovocného sadu, ovšem k realizaci to rozhodně stále nebyl jen krůček.
 
„Získat potřebné souhlasy trvalo několika měsíců. Nakonec se to ale podařilo. První byl z majetkového odboru města Brna, kterému pozemek patří. Plocha byla vedená jako orná půda, a tak jsme museli před výsadbou požádat na stavebním úřadě o změnu využití území na trvalý travní porost. K tomu bylo nutné nechat zpracovat dokumentaci pro územní rozhodnutí včetně všech nezbytných vyjádření a písemného souhlasu s výsadbou Magistrátu města Brna (MmB). Po výsadbě musíme ještě získat potvrzení stavebního úřadu o změně využití území, změnu nechat zapsat na katastru a následně požádat MmB o svěření pozemku. Všechny uvedené překážky jsme překonali jen díky pevnému odhodlání a neústupnosti,“ říká Jitka Silárszká, radní pro životní prostředí, územní plánování a rozvoj v Černovicích.
 
Podoba sadu se od počátku ladila s obyvateli na veřejných debatách. Přáli si zeleň poskytující stín, stromy a keře s drobnými plody, které přilákají ptáky, ale zároveň neopadávají na zem a nehnijí. Místní měli ve spolupráci se základními školami i pomoci s výsadbou, to se však kvůli nouzovému stavu nepodařilo. Snad se to podaří na podzim, kdy se ještě budou dosazovat dvouleté lesnické sazenice.

Autor článku: Silvie Zeinerová Sanža

Městská část Brno-Černovice

Na sídlišti zaniklo místo pro venčení pejsků. Chtěli jsme ho nahradit.

Marcela Přecechtílková
Pamět krajiny
Noemova archa v Lutopecnách
Na začátku března 2020 se sešlo 30 místních dobrovolníků v obci Lutopecny, aby vysadili místní Ostrov Zeleně s více než 50 stromy.
číst příběh 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.