en / cz

Sad zrození v Klokočí

ZAzemí, z.s.

 

Jak může během jednoho dne vyrůst nový sad? Stačí jen parta dobrovolníků, nadšení a chuť bojovat za lepší krajinu.

To moc dobře vědí v Klokočí, kde se jim během jediného dne podařilo vysázet téměř čtyřicet mladých stromků. Sad už navíc tepe kulturním životem.

Zatímco jinde pandemie koronaviru rušila akce a ochromila život jako takový, při sázení sadu v Klokočí nevadila. „Opatření nám asi spíš pomáhala, než že by nás omezovala. Dobrovolníci měli více času a byli více vděční, že se mohli akce zúčastnit, protože všichni trpíme nedostatkem sociálních kontaktů,“ popisuje Anna Hudká ze spolku ZAzemí, která celou sázecí akci pomáhala organizovat. Jejich podzimní sázecí akce byly často jedinou kulturní událostí v kraji. Konaly se venku a každý si držel odstup podle svého přání.

V nově vysázeném sadu se už zelenají jabloně, hrušně, slivoně, ale třeba i moruše nebo kaštany. Listnáče společnými silami vysadilo patnáct dobrovolníků. Každý z nich je nyní správcem minimálně jednoho stromu. Na následnou pětiletou péči o stromy přispěli částkou na konkrétní strom pro sebe nebo blízké – jako dárek.Už v prosinci sad ožil

Na Slavnosti světýlek se v něm v prosinci sešlo na třicet lidí. „Náš sad zrození ještě nedává ovoce, ale přesto jsme vařili jsme ovocný punč z donesených zavařenin. Zavedli jsme rituál věšení světýlek na vysazené stromy, plánovali jsme péči o sad v sezóně 2021,“ vysvětluje Anna Hudká. 

Kromě plánů na další akce, jako je označení stromů, první jarní den s dosazováním trvalek, letní kurz kosení kosou a další brigády a slavnosti, už hledají i lokalitu pro Sdílený sad 2021.

A aby toho nebylo málo, spolek nyní rozjíždí i projekt na záchranu lesa před pokácením. Přírodním procesům chtějí ponechat tři hektary lesa – to je pro představu plocha srovnatelná se šesti fotbalovými hřišti. „Tvoříme komunitu, která se bude o les starat. V lese osvobodíme vodu z meliorací pro malé tůňky a na sousedním pozemku vysadíme sdílený ovocný sad,“ uvádí spolek ZAzemí. 

Projekt můžete podpořit zde: https://www.hithit.com/cs/project/9399/svobodu-lesu
 


ZAzemí, z.s.

Spolek ZAzemí je komunita podporující ochranu přírody a krajiny ve které žije.

Citice
#sazibudoucnost
Citice
Když sázet, tak pořádně! O lepší životní prostředí v Citicích a Hlavnu se snaží pečovat radnice s podporou místních obyvatel.
číst příběh 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.