en / cz

App

Thank You For the Rain

Kisil Musya

Thank You For the Rain

Můj příběh by měl být pro všechny výstrahou, říká farmář, který to z Keni dotáhl až na klimatický summit OSN.

Tmavé oči Kisila Musya se zabodávají do kamery. Do kamery, kterou dokumentuje život svůj a své rodiny a která ho zavede z keňské vesnice až na klimatický summit OSN do Paříže.

Kisil Musya je manžel ženy Christine a otec devíti dětí. Kisil Musya je keňský farmář, který se snaží vyrovnat s dopady změny klimatu. Zatímco jeho rodina je závislá na něm, on je závislý na zemědělství. A na změnách počasí.

Když déšť ne/přijde

„Bože, prosíme o déšť,“ slyšíme v dokumentu norské režisérky „Thank You For the Rain“ (2017) modlitby Kisila a jeho rodiny. Naděje, že další období dešťů bude lepší než to předchozí, jakoby se zatím k Bohu nedostaly. A tak sužuje Kisila a ostatní vesničany sucho a nedostatek potravin.

A pak déšť přijde. Ale takový, který vezme střechu třiceti domovům včetně domu Kisilovy rodiny. Tím začíná nová etapa v životě farmáře, která ho přivede až do nejvyšších pater světové politiky.

Zatímco dřív Kisilovi ostatní vesničané nenaslouchali, zážitek s bouří jim dá na vlastní kůži pocítit, co znamená změna klimatu. Kisil neúnavně přesvědčuje ostatní, že se na tuto změnu musí připravit. Poprvé v jeho životě mu lidé naslouchají.

Kisilův plán je vysázet stromy, zkušenosti s organizovanou prací sbírá i v domovině dokumentaristky, jejíž záběry se ve filmu střídají s jeho autentickými videi. Celé dny pak v Keni tráví se skupinami, které sázejí stromy a snaží se o změnu. To vše dělá na úkor své rodiny, která žije doslova z ruky do úst.

„Všechno je vzhůru nohama“

Rána přijde společně se záplavou, která zničí velkou část Kisilovy úrody. „Všechno je vzhůru nohama. Někdy neprší vůbec, někdy až moc,“ komentuje velkou vodu Kisil. Zdá se, že ať vkládá do snahy vypořádat se ze změnou klimatu jakékoliv úsilí, stejně na to nemá vliv.

„Pokud o svém životě rozhoduje hmyz, zajímalo by mne, proč to nedělají lidé. Je to důkaz, že to se svými životy nemyslíme vážně. Že nebereme věci vážně,“ zamýšlí se ve své chatrči Kisil. To ale neví, že on sám se zanedlouho ocitne v Paříži na světovém klimatickém summitu pořádaném OSN. Na místě, kde zní jeho příběh opravdu výstražně. A kde jsou lidé, kteří jeho život mohou ovlivnit. 

„Aby mi nikdo nic nevyčítal, budu dělat to nejlepší, co můžu,“ vypráví Kisil do své kamery po návratu z Paříže. Jeho skupiny pokračují, sám se cítí silnější.

Konference skončila dosažením vůbec první celosvětové dohody o snižování dopadů klimatických změn. Tzv. Pařížskou dohodu přijaly téměř všechny státy světa.


Kisil Musya

Farmář, který to z Keni dotáhl až na klimatický summit OSN.

Křižanovice
#sazibudoucnost
Křižanovice
V sobotu 20. listopadu vyrostlo v obci Křižanovice 21 ovocných stromů.
číst příběh 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.