Velatice

Velatice #sazibudoucnost

 

Jan Grolich starostuje jihomoravským Velaticím od roku 2010. Sázet stromy ho napadlo ve chvíli, kdy chtěl společně s místními zlepšit domov, ve kterém žijí. Dnes mají Velatice o 360 stromů víc a svými výsadbami inspirují i ostatní.

S výsadbami pomáhají sdružení
 
„Na začátku jsme ve spolupráci s Nadací Partnerství vysadili dva menší komunitní parky. Další výsadby následovaly díky spolupráci s firmou Kentico nebo se sdruženími Větvení, Brontosaurus a Sázíme stromy,“ popisuje starosta Jan Grolich.
 
Spolupráci s nimi si starosta chválí. „My zajistíme pozemek a pomoc místních, vše ostatní už sdružení zajistí. Na žádné stromy jsme ani nemuseli vynaložit vlastní peníze. Následná péče je ale už v naší režii,“ vysvětluje Grolich.

IMG_1452.JPG 

Za nový život nový strom
 
Ve Velaticích tak během deseti let vysadili přes 360 nových stromů. Vedle parků se zaměřili i na obnovu polních cest kvůli zadržení vody, zajištění přírodních větrolamů i zpřístupnění krajiny lidem.
 
Srdeční záležitost pro všechny obyvatele ale představuje hlavně výsadba Aleje života. „Každá rodina za své narozené dítě vysadí svůj strom. Lidé mají k těmto stromům přirozeně vztah, stromy zalévají a díky tomu si i více uvědomují jejich důležitost,“ říká Grolich. Pouto místních k těmto stromům dokazuje i příhoda, kdy velatické maminky přes náročný terén zalily alej vodou z 50 litrů velkého barelu, který na místo také osobně dopravily.
 
Svými výsadbami inspirují Velatice i své okolí. Se sdruženími začali pracovat například v Podolí nebo Viničních Šumicích. Přidáte se?

016-(1).jpg

Autor: Jana Niebauerová

Velatice
#sazibudoucnost

Mají 750 obyvatel a za každý nový přírůstek vysazují strom v Aleji života. Vítejte ve Velaticích!

Marcela Přecechtílková
Pamět krajiny
Noemova archa v Lutopecnách
Na začátku března 2020 se sešlo 30 místních dobrovolníků v obci Lutopecny, aby vysadili místní Ostrov Zeleně s více než 50 stromy.
číst příběh 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.