en / cz

Vřeskovice

Vřeskovice #sazibudoucnost

 

Ulice ve Vřeskovicích zdobí od loňského podzimu devětatřicet nových stromů.

Vysázet mladé lípy, duby a hrušně zvládli obyvatelé obce navzdory přísným hygienickým opatřením proti koronaviru. Nepřízeň doby navíc dokázali přetvořit v krásnou myšlenku patronátu stromů.

„V souvislosti se zachováním bezpečnosti a všech hygienických opatření se zrodil nápad, že každý strom bude mít svého patrona v podobě konkrétní rodiny,“ vysvětlil starosta obce Jan Krotký. Při samotné výsadbě se tak u jednoho stromu pohybovala pouze daná rodina.

Před výsadbou rozeslalo vedení obce lidem instruktážní video a na akci samotnou pak dohlížel odborník. Každý strom nyní nese jmenovku jedné rodiny, které obec nechala u grafika vyrobit. Patroni stromů se budou v budoucnu podílet i na péči o stromy.

„Velice nás překvapil zájem občanů o samotnou výsadbu, a proto plánujeme pokračovat ve výsadbě stromů, tentokrát mimo intravilán obce, a to prostřednictvím Rodinného centra Vřeskováček. Největší zájem o výsadbu byl ze strany rodin s malými dětmi, a proto i některé stromy nesou jména dětí, co by patronů,“ popsal Jan Krotký. 

Původní myšlenka ozelenit obec Vřeskovice přišla, když bylo nutné několik starých a nemocných stromů postupem let odstranit. Na výsadbu se obci povedlo získat dotaci z programu životního prostředí, která pokryla náklady na materiál včetně stromů i částku za odborný posudek a dozor. Na obyvatele tak zbylo samotné sázení. Do budoucna uvažuje obec především nad výsadbou ovocných stromů.
 

Vřeskovice
#sazibudoucnost

Obec Vřeskovice se nachází v okrese Klatovy v Plzeňském kraji. Žije zde 324 obyvatel.


ČSOP Vlašim
Alej ze Znosimi
V aleji ze Znosimi u vlašimského parku přibylo přes 35 stromů.
číst příběh 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.