en / cz

Výsadby v Říčanech

Vladimír Kořen

Výsadby alejí a remízků v Říčanech

400 stromů a téměř 13 500 keřů v roce 2019 přibylo do krajiny v okolí Říčan u Prahy.

Místní radnice se rozhodla bojovat proti suchu a erozi obnovou alejí, remízků a volně přístupných sadů starých ovocných odrůd. Na některých místech nově vysazené dřeviny poslouží také jako „živý filtr“ a odcloní rodinné domy od hluku a škodlivin z nedaleké dálnice.
 
Nejednalo o ojedinělou akci, ale v pořadí již čtvrtý velký výsadbový projekt. K prvním z nich se řadila Alej Říčaňáků, kdy si mohl kdokoli z obyvatel zasadit svůj strom a zároveň jeho adopcí přispět na následnou péči. „Po úspěchu Aleje Říčaňáků jsme se rozhodli pokračovat v ozeleňování krajiny a postupně osázeli pozemky o celkové ploše 20 hektarů. Naším cílem je obnovit polní cesty, zdejší pestrý krajinný ráz, další vlnu výsadeb plánujeme v roce 2020,“ upřesňuje říčanský starosta Vladimír Kořen.
 
Pro výsadby město využilo vlastní pozemky. Stačilo ztracené polní cesty vyhledat v katastrálních mapách a vypovědět smlouvy zemědělcům. Finance se podařilo získat z dotace Operačního programu životní prostředí, případně od firemních dárců. 


Vladimír Kořen

Starosta Říčan u Prahy, televizní publicista a moderátor, popularizátor vědy a životního prostředí v České republice.

Dolní Vilémovice
#sazibudoucnost
Zelenější náves v Dolních Vilémovicích
Kde jeden život končí, jiný začíná.
číst příběh 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.