Zahradou poznání

Miroslav Šobr

Zahradou poznání

Nebýt Dorotky Trnkové, kdo ví, jestli by dnes na Prácheňsku bylo vysázeno 1200 nových stromů.

Při slavnostním odhalení její sochy na dudáckém festivalu se totiž zrodil projekt Zahradou poznání, který vrací výsadbu ovocných stromů do kraje a zároveň připomíná jeho významné osobnosti. I ty skutečné. 

Projekt rozdělilo město Strakonice do šesti let. „Oslovili jsme obce a města na Prácheňsku a nabídli jim možnost výsadby nových stromů. Administrativně to bylo velmi jednoduché, kdo chtěl, tak se zapojil,“ vysvětluje autor projektu Miroslav Šobr z odboru životního prostředí.   

Nákup stromů zajistilo město Strakonice díky grantům z Nadace Partnerství, ČEZu nebo Lesů České republiky. Na obcích pak bylo dodání lavičky a pamětního kamene s popisem vybrané osobnosti.
 
Obce zajišťovaly také vybrání místa a samotnou výsadbu. Oslovily pro to místní hasiče, zahrádkáře, ale i rodiny a jednotlivce. Kdo nesázel, mohl se alespoň zapojit do naučné soutěže na webu města. A odezva byla až překvapující.
 
„Plánovali jsme, že každý rok oslovíme pět až deset obcí a že ke konci projektu vysázíme kolem 600 stromů. Nakonec se nám podařilo vysázet jich 1200 a pár obcí se rozhodlo v sázení pokračovat i bez naší pomoci,“ popisuje Šobr.
 
O vysázené stromy se dnes starají obce a zkultivovaná místa lákají nejen místní, ale i turisty. I díky tomu získal projekt třikrát cenu Jihočeská ratolest a byl prezentován na konferencích doma a v zahraničí.


01_JHC_Strakonice_Stary_Drazejov_Vysadba_sadu_patera_Smidingera.jpg


Miroslav Šobr

Vedoucí oddělení Odboru životního prostředí města Strakonice.

Marcela Přecechtílková
Pamět krajiny
Noemova archa v Lutopecnách
Na začátku března 2020 se sešlo 30 místních dobrovolníků v obci Lutopecny, aby vysadili místní Ostrov Zeleně s více než 50 stromy.
číst příběh 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.