en / cz

Zelenější náves v Dolních Vilémovicích

Dolní Vilémovice #sazibudoucnost

 

Kde jeden život končí, jiný začíná.

Borovice a smrky v Dolních Vilémovicích neodolaly kůrovcové kalamitě, která na Vysočině likviduje celé lesy. Zdejší obyvatelé se tím nenechali odradit a na místě uschlých stromů loni zasázeli mladé listnáče. Při sázení je přitom provázela ještě kalamita jiná – koronavirová. Ani to lidem nezabránilo, aby nové stromky vysázeli. Sázení se zúčastnili dobrovolníci z obce a zastupitelé s jejich rodinami.

„Bohužel nemohlo být sázení stromů oficiální akcí pro veřejnost. Samotné sázení bylo časově rozloženo do celého dne, tak aby dobrovolníci mohli pracovat pouze v rodinných skupinkách nebo v dostatečné vzdálenosti od sebe. Obec také nemohla zajistit společné občerstvení, které si všichni po náročné práci zasloužili,“ popisuje situaci členka zastupitelstva Hana Nedvědová.

IMG_20201111_082459.jpg

Vydařená akce

V ulicích Dolních Vilémovic se teď zelená přes třicet nových ořešáků, jabloní, třešní, lip, vrb, dubů, bříz a spousta dalších druhů. Nejvíc stromů vysázeli místní kolem dětského hřiště, kde dříve rostly právě kůrovcem napadené jehličnany. „Akce byla vydařená, krásné počasí, super spolupráce spoluobčanů. Myslím, že si to užily děti i dospělí,“ říká dobrovolnice Blanka D., která se akce zúčastnila s celou rodinou.

Pracovníky obce nezaskočily při přípravách ani administrativní překážky. „Členové zastupitelstva při zajišťování administrativy spolupracovali a tím se minimalizovaly nesrovnalosti. Ve chvíli, kdy jsme si nebyli jistí, využili jsme infolinku SFŽP,“ dodává Hana Nedvědová.
 

Dolní Vilémovice
#sazibudoucnost

Dolní Vilémovice jsou obcí ležící jihovýchodně od města Třebíče. Žije zde 421 obyvatel.

Jana Batelková a
Jana Václavíková
Hrabovjanka. Park, jaký by chtěl mít každý
Metr dlouhé kopřivy, polámané stromy, odpadky, kam oko dohlédlo. Zanedbaný kus lužního lesa na konci Mlynářské ulice v Ostravě-Hrabové vypadal tuze neutěšeně. Proměnil se až díky dvěma Ostravačkám.
číst příběh 
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.