en / cz

App

Pavlovice u Kojetína

Pavlovice u Kojetína #sazibudoucnost

 

O tom, že svépomocí se může zazelenat i malá vesnice, ví své v Pavlovicích u Kojetína.

V listopadu se jim povedlo vysázet 42 mladých listnáčů na šesti místech obce. Své síly spojili obyvatelé i zastupitelé a vytvořili zelené oázy, ze kterých budou všichni do budoucna radost i prospěch. „Jsme malá vesnice a čas od času je třeba požádat občany, aby si vyhrnuli rukávy a zúčastnili se brigády. Většinou se na těchto jednorázových akcích najde dostatek ochotných dobrovolníků s šikovnýma rukama a vlastním nářadím,“ popisuje Markéta Novotná, která se podílela na zajištění dotace.

Plány na doplnění zeleně v obci měli zastupitelé delší dobu. Vzhledem k malému rozpočtu obce však musí využívat možností dotací. Když se objevila výzva se stoprocentní úhradou materiálu, nebylo nad čím váhat.

20201114_093333.jpg

Akce 3+1

„Při přípravě na výsadbu, během samotného sázení, i teď zpětně myslím na to, že se vlastně uskutečnila taková Akce 3+1.  Na podzim jsme totiž nahradili některé staré stromy ve špatném stavu mladými, zkrášlili obec a také přispěli k obohacení krajiny o tolik potřebnou zeleň. K tomu jsme ještě pracovali s ostatními obyvateli Pavlovic na společném díle a stmelili vzájemné vztahy mezi sebou,“ hodnotí akci Václav Procházka, který stromy pomáhal sázet.

Výsadbu zasáhla i hygienická opatření spojená s pandemií koronaviru. Do akce se zapojilo přes dvacet dobrovolníků, kteří se museli rozdělit do dvojic či trojic podle rodin a sázet stromy v těchto malých skupinkách.

Se samotným výběrem stromů pomohla zahradnice Jitka Strouhalová, která už s obcí dříve spolupracovala. „Vybrali jsme lokality a paní Strouhalová doporučila vhodné stromy s ohledem na okolí a stávající výsadbu. Co se týče administrativy, tak musím velice ocenit projektovou manažerku ze SFŽP, která byla velmi ochotná a moc nám pomohla,“ dodává Markéta Novotná.

Pavlovice u Kojetína
#sazibudoucnost

Pavlovice u Kojetína jsou obec nacházející se v okrese Prostějov v Olomouckém kraji. Žije zde 260 obyvatel.

Jana Batelková and
Jana Václavíková
Hrabovjanka. The park that everyone would like to
Metre high nettles, broken trees, garbage as far as the eye could see. The neglected piece of floodplain forest at the end of Mlynářská Street in Ostrava-Hrabová looked very uninviting. It only changed thanks to two women from Ostrava.
read a story 
We use cookies to enhance your experience. By clicking “Got it!” you agree to our Privacy & Cookies Policy.