en / cz

Nabízím pozemek

Ani dvoje ruce občas nestačí. Máte k dispozici sazenice, nářadí nebo váš pozemek leží ladem? Klikněte a nabídněte je ostatním.

Chcete nabídnout pozemek? Přihlaste se. Pokud jste tu poprvé, budete se muset nejdříve registrovat.

Přihlášení

Registrace
Síla hesla:
 

Jak nabízení pozemků funguje?

Máte pozemek, na kterém byste rádi vysázeli stromy, ale schází vám prostředky, čas či síly výsadbu uspořádat a provést nebo je pro vás pozemek příliš „z ruky“? Nevadilo by vám pozemek poskytnout skupině dobrovolníků, aby výsadbu provedla za vás (a nebo třeba i za vaší účasti)? Pokud ano, můžete svůj pozemek nabídnout na našem webu vyplněním formuláře. Pozemek se tak zobrazí na naší mapě a bude viditelný pro ty, kteří místo pro výsadbu hledají. Skrz kontaktní formulář na stránce vás bude moci případný zájemce kontaktovat. Zbytek domluvy už je na vás. Mějte na paměti, že život stromů je dlouhý (zejména v prvních letech vyžadují péči) a jejich přínosy se projeví až po několika letech, proto si dobře rozmyslete, zda opravdu chcete dané místo vyhradit stromům.

Jaké pozemky jsou vhodné pro výsadbu

Než se rozhodnete vynaložit svůj čas nabídnutím pozemku k výsadbě, ujistěte se, že je pro sázení stromů vhodný. Pozemek musí být především dostatečně velký, aby výsadba mohla být umístěna v souladu s požadavkem vzdálenosti alespoň 3 metry od hranice pozemku. Velikost prostoru pro jeden strom i vhodnost konkrétního stanoviště je odvislá od druhu, který se zde bude sázet, obecně můžete počítat cca 25 m2 na ovocný strom (jabloň), cca 40 m2 na vzrostlý listnatý strom (lípa). Bližší popis požadavků jednotlivých typů výsadeb si můžete projít v našich metodikách.

Nenabízejte prosím lesní pozemky, krom lesní půdy mimo les viz remízy a větrolamy!

Na co dát pozor

Ujistěte se, že na pozemek je přístup a pokud je při výsadbě a následné péči potřeba překročit hranice okolních pozemku, zajistěte si od jejich majitelů povolení. Je také dobré sousedy předem obeznámit s vaším plánem, aby následně nedošlo k nepříjemným nedorozuměním. Doporučujeme se předem jasně domluvit na podmínkách výsadby a následné péče, aby obojí proběhlo k všeobecné spokojenosti. Zvažte, zda vaši domluvu nesepsat a vzájemně podepsat. 


Upozornění: Nadace Partnerství pouze zprostředkovává propojení subjektu, který nabízí pozemek k vysazení stromů, a který jej poptává. V žádném případě nezodpovídá za průběh výsadby, vzájemnou dohodu subjektů ani případné problémy z toho plynoucí. 


Upozornění ad2: Na základě paragrafu 507 nového občanského zákoníku 89/2012 je majitelem stromu majitel pozemku a ten i zákoně zodpovídá za stav dřeviny. Na následné péči je třeba se domluvit s tím, kdo výsadbu vykonal. (V případě, že na výsadbu pobíral sazeč dotaci, zodpovídá za následnou péči minimálně po dobu stanovenou dotačním titulem).

Rádce pro vlastníky půdy

Jste vlastníkem půdy a není vám lhostejné, jak se na ní hospodaří? Pomůžeme vám pečovat o půdu zodpovědně. Navštivte web Živá půda, který vás provede úskalími vlastnictví půdy a poradí, jak se s nimi vypořádat. Chce to jen sebrat odvahu ke změně.

Veganské a bez lepku🍪! Naše cookies vám neškodí.
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.
Nastavení